kontakt: Peter Szalay  |  aktualizácia: 02.12.2016 10:23
Pošli článok na e-mail    Vytlač stránku

HKM Šaľa - HC Sporta Hlohovec 31:20 (15:11)

Šaľa získala skalp vicemajstra

V predohrávke 12. kola hádzanárskej Extraligy mužov sa hral v Šali šláger tohto kola, v ktorom zverenci trénera Kolesára po vynikajúcom výkone  celého kolektívu získali skalp strieborného Hlohovca a uštedrili mu za prebiehajúci ročník najvyššiu prehru.

Šaliansky tím išiel do vedenia už v úvodnej minúte perfektným podstrelom F. Šulca (poznámka: v posledných troch zápasoch strelil 22 gólov), ale hostia obratom Hriňákom vyrovnali na 1:1. Od tohto momentu domáci ovládli palubovku, darilo sa im kombinačne aj v zakončení a po góloch Melnyka, Guzyho, Michniewicza a v 11. minúte opäť po delovke Šulca už svietilo na tabuli skóre 7:1. Stav aký v súboji s vicemajstrom nemohol očakávať ani najväčší fantasta. Šesť gólové vedenie však nebolo iba dielom kvality v ofenzíve, ale aj kvalitnej obrany, za ktoru stál brankár Luděk Fabián (poznámka:  jedna z hviezd  výborného duelu), ktorý zneškodnil niekoľko nebezpečných streleckých pokusov, náskokov do bránkoviska a na viac  v 8. minúte aj sedmičku ich kanoniera Zaťka.  Hádzanári Sporty, ktorí patria po Prešove k pravideľným zberateľom medailových umiestnení spolu s trénerom Liptákom (poznámka: je aj trénerom mužskej reprezentácie Slovenska) sa nechceli zmieriť s vysokým rozdielom v skóre a po presných zásahoch Tschura a  legionára Chiseljova  znížili v 20. minúte na 10:6.

Domáci HKM hnaný do útoku skvelými priaznivcami (poznámka: slabšia návšteva bola spôsobená urgentnou zmenou termínu zápasu) však pridal Guzym (so 60 gólmi je na 5. mieste v streleckej tabuľke Extraligy) a Michniewiczom dôležité góly a Šaľa opäť  súperovi „odskočila“ na 13:7.  Aj keď Sporta do polčasu po góloch Zaťka a Tschura stihla znížiť na rozdiel štyroch gólov, nevyzeralo to s nimi po prvom dejstve ružovo.

Po obrátke sa Sporta aj striedavou „osobkou“ na Šulca a Guzyho snažila otupiť útočné hroty HKM, ale  ich ofenzíva stroskotávala na pozornej domácej obrane a skvelom Fabiánovi (o. i. kryl aj 7 metrový hod Tschura).  V 40. minúte (21:15) bol ešte stav pre hostí prijateľný, ale v ďalších minútach už domáce vedenuie narastalo. Hostia si nevedeli poradiť s „rýchlikom“ Michniewiczom (strelil v II. polčase 4 góly), a keď sa k nemu pridalo ďalšie krídlo Szapu s pivotom T. Mažárom viedlo už Duslo s dvojciferným náskokom (27:17), čo hostí už úplne zlomilo. Na palubovku sa dostali v šalianskom drese všetci a nakoniec sa odvďačili výbornému obecenstvu víťazstvom  o 11 gólov nad Sportou, ktorá v posledných piatich ročníkoch Extraligy neskončili nikdy horšie ako na 2 – 3 mieste v tabuľke.  Zaslúžený potlesk patril oprávnene hráčom HKM, ktorý si po víťazstve v Hlohovci 29:31 v prvom kole pripísali víťazstvo aj doma, ktoré ich vynieslo v nekompletnej tabuľke (Prešov má odohrané o 4 zápasy menej) na dočasné výborné prvé miesto !  Pred štartom tohto ročníka Extraligy s takýmito výsledkami a postavením šalianského družstva v tabuľke asi málokto rátal.

Pred 450 divákmi rozhodovali: M. Sivák a Oťapka; 7 m hody: 2/1 –  5/3, vylúčení: 3 – 5.

HKM: Fabián, Repáň - Melnyk 6/1, Guzy 5, Michniewicz 6, Krokavec, T. Mažár 2, Szapu 3, P. Krok, Janíček 1, F. Šulc ml. 6, Percze 1, Maguška, Dudáš 1.  Tréner Ján Kolesár.

HC SPORTA: Tschur 5/2, Chiseljov a Hriňák po 3, Zaťko 2,...

Z ďalších výsledkov 12. kola Extraligy:  N. Zámky - Pov. Bystrica  :  ; Topoľčany – Malacky : ;  Modra – Pezinok  : ; ŠKP Blava – Prešov (odohrajú  až 27.1.2017) .

Nekompletná tabuľka Extraligy: 1. ŠAĽA 387:259 – 19 bodov; 2. Prešov  285:191 – 16 bodov (má o 4 zápasy menej); 3. Pov. Bystrica 286:237 – 15 bodov; 4. Topoľčany 288:249 – 13 bodov;... 9. Malacky  229:312 – 3 body; 10. Pezinok 213:407 – 0 bodov.

JOZEF  SKLENÁR

Ján Kolesár  - tréner: „ Pri pohľade na konečný výsledok by sa zdalo, že sme hrali so slabšie hrajúcim súperom. Sporta má a hrá už dlhé roky kvalitnú hádzanú, avšak dnes sme ich predčili vo väčšine činností. Naši chlapci pristúpili zodpovedne k dôležitému duelu.  Mali sme kvalitnú defenzívu, za ktorou sa činil výborný Fabián, v útoku sme strieľali z pripravených pozícií a čo je hlavné ani raz sme nejakou slabšou pasážou nedovolili súperovi spamätať sa. Som dnes veľmi spokojný s predvedenou hrou a výkonom celého kolektívu.